Yvonne Juříčková

Yvonne pochází z Filipín a v Montessori Semínko pracuje jako asistentka a lektorka anglického jazyka, který je na Filipínách oficiálním jazykem užívaným ve vzdělávacím systému. Její původní profesí je zdravotní sestra s praxí z různých oborů vč. pediatrie.  Po příchodu do České republiky se usadila v Brně a zahájila intenzivní studium TEFL (Teaching English as a Foreign Language) k prohloubení dovedností v oblasti vyučování anglického jazyka. 

Práce s dětmi je pro ni důležitá, protože v tomto období života jsou "žíznivé" po nových informacích a dovednostech a učení se novému jazyku je pro ně přirozenější. Láska k dětem je pro ni přirozenou součástí jejího života v návaznosti na velkou rodinu ze které pochází a nejen díky ní vidí, jaký význam má cesta člověka již na jeho počátku. Yvonne má také radost, že může dětem přiblížit svou kulturu a rozšířit tak úhel jejich vidění světa.

Yvonne Juříčková is a registered nurse by profession. She studied Bachelor of Science in Nursing in Butuan Doctors’ College from 2009-2013. She took the Philippine Nursing Licensure Exam last May 2014. She was working in a Private Hospital in Philippines for about three years (assigned in medical-surgical ward, OB-gyne ward, Pediatric ward and Intensive care). Her English skills was developed into a native speaker because in Philippines, English is the official language they used in their educational system.

During the stay in Czech Republic she spent her time improving her English teaching skills by taking up the TEFL (Teaching English as a Foreign Language) course to get the certificate. She wants to focus on teaching young learners and teach them how to speak English effectively.

It's important for her to work with Preschool children because during that age period they are eager to learn new things and in that way teaching them to speak English would be a good start to develop their communication skills. It means a lot to her working with them because naturally, she loves children and she grew up in a big family and she knew how important it is to raise children in a good pathway.  It would be also nice to share some different culture habits since she is from a different country and wants to help the children to develop their own skills.